Yerli Otomobil TOGG tanıtıldı. İşte İlk Görüntüler

Yerli Otomobil TOGG tanıtıldı. İşte İlk Görüntüler

Türkiye'nin merakla beklenen yerli otomobil lansmanı yapıldı. Lansmanda bir sedan ve bir SUV olmak üzere iki farklı model tanıldı. 

İlk yerli otomobil maceramızın üzerinden 60 yıl geçti ve hayaller gerçeğe dönüştü. Resmi olarak TOGG adı ile anılacak olan otomobil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından hayata geçirildi.

Otomobillerin en büyük özelliği elektrikli motora sahip olmaları. Hatta % 80 şarj dolum kapasitesine ulaşmak için yanlızca 30 dakikaya ihtiyacı olduğu ve tam dolum ile 300 ile 500 km arasında yol alabileceği belirtildi.

Elektrikli motorların güçleri, içten yanmalı motorlara göre çok yüksek olmasından dolayı maksimum hız limiti getirilen aracımız 180 km/saat hızı geçemiyor. Bu hız limiti tamamen güvenlik amacı ile konulmuş olsa da elektronik sistemleri kırmak ne kadar uzun sürecek hep birlikte göreceğiz.

Araçların tasarımına gelecek olursak, devrim niteliğinde modeller çıkaran TESLA firmanın araçlarından kalır yanı olmadığı görülmekte. Tasarım mühendislerinin italyanlar olduğu bilinse de patentlerinin Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'na ait olduğu belirtildi. 

Elektrikli araçların pillerinin seri üretimi tüm dünyada büyük bir sorun iken Türkiye'nin otomobilleri için bir adım atıldığını bilmek son derece sevindirici bir haber olmakla birlikte yolun henüz başında olunduğu belirtildi.

100 yıllık cumhuriyet tarimizde sayısız üretim maceralarına tanık olduk. Bu girişimlerin başarısız olması aynı konuda yeniden atım atılmasına engel olmadı.

Üretilen teknolojilerin açık kaynak olarak yayınlanması yeni mezun ve genç teknoloji meraklılarına görme, öğrenme ve test etme imkanı sunacaktır. Eğer yerli üretim teknolojilerimizi de açık kaynak olarak görme şansı yakalarsak Türkiye'nin gelişmesini ve güçlü devletler arasında söz sahibi olması kaçınılmaz olur.