İstanbullular Dikkat. Cuma Günü Yağacak Yağmurda Kimyasal Var

İstanbullular Dikkat. Cuma Günü Yağacak Yağmurda Kimyasal Var

İstanbul Tuzla'da bir kimya fabrikasında meydana gelen yangın sonrasında havaya salınan kimyasallar İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir sınırlarına kadar ulaştı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros'un yaptığı açıklamada, dumanla birlikte havaya saçılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini ve cuma günü belgeye yağması beklenen yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceği belirtildi.

Toros, "Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salınıyor. Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kap damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

İstanbullular için cuma günü yağması beklenen yağmurdan korunmak gerektiğinin altını çizen Toros, atmosferde kalan kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir dedi.