Herşeyin Teorisi: Sicim Teorisi Nedir ?

Herşeyin Teorisi: Sicim Teorisi Nedir ?

Modern bilimin en büyük gizemlerinden biri evrenin işleyişini anlamaktır. Günümüze kadar kat ettiğimiz yolda hala bu gizemin çözümlesi mümkün gözükmüyor. Fakat aklın sınırlarını zorlayan basitlikte bir teori bu gizemi çözmeye bizi bir adım daha yaklaştırıyor. Bu teorinin adı sicim (string) teorisidir.

 

 

Bu teoriye göre evrende bulunan herşey çok küçük boyutlara sahip sicimlerden yada tellerden yada ipliksi yapılardan meydana gelmektedir. Bu sicimler, atom altı parçacıklardan galaksilere oradan da evrenlere kadar tüm bu yapıyı birbirine bağlar. Görünen yada görünmeyen, algılanan yada farkedilmeyen (fark edilemeyen) tüm yapı, bu sicimlerin farklı rezonansa (titreşime) sahip olmalarından kaynaklanmaktadır.

 

 

Sınırlı algımız bizi, evreni anlama noktasında var olan herşeyin yapı taşının parçanamaz ve bölünemez olduğu iddaa edilen sicim teorisine kadar getirdi. Yıllar önce de atom parçanamaz olarak görülüyordu ve bu görüşün çökmesiyle evren algımız kökten değişti.

Sicimleri günümüz teknolojisiyle gözlemlemek mümkün olmasa da evrenin çalışma mekanizmasını daha basit temellere oturtmayı sağlayacak bir fikir olmasından dolayı sicim teorisi bir çok bilim insanı tarafından kabul edilmektedir.

Evrendeki en küçük şeyler ve en büyük şeyler hakkında fikirler üretiyoruz ve bunları birbirine bağlamaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların sonunda keşfettiğimiz tek şey hiçbir şey bilmediğimiz oluyor.