Güneş Yüzeyinin Şimdiye Kadarki En Detaylı Fotoğrafı Yayınlandı

Güneş Yüzeyinin Şimdiye Kadarki En Detaylı Fotoğrafı Yayınlandı

Bilim insanları, Hawaii'de halen yapım aşamasında olan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu (DKIST) ile güneşin yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğrafını paylaştı.

Güneşin detaylı fotoğrafı 10 Aralık'ta çekildi ve bu tarih itibariyle teleskop teknik olarak tamamlanmamıştı. Aşağıdaki fotoğrafta güneş yüzeyini kaplayan plazmayı görüyoruz. Bu plazmada görülen devasa hücrelerin boyutu yaklaşık 2000 km çapa sahip ve bu da teleskobun ne kadar güçlü olduğu ortaya koyuyor.

 

Güneş yüzeyinin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı

Bu fotoğrafı çekebilen teleskobun her biri 300 tonu bulan 4 metrelik aynaları bulunuyor ve güneşin yüzeyini 30 km'lik alanı inceleyebilecek kadar detaylandırabiliyor. Teleskopta kullanılan aynaların büyüklüğü de ona gezegendeki en büyük teleskop ünvanını kazandırıyor.

 

Güneşin koronası yüzey sıcaklığından milyonlarca derece daha sıcak

 

Bilindiği üzere güneşimizin yüzey sıcaklığı yaklaşık 6000 kelvin fakat korananın yani güneşin atmosferinin sıcaklığı 1 milyon kelvin olarak ölçülüyor. Bu fenomenin kaynağı hakkında bir çok teorik bilgi bulunsa da neden meydana geldiği tam olarak bilinmiyor.

DKIST, korona hakkında daha detaylı bilgiler almak ve sıcaklığının neden bu kadar yüksek olduğu sorusuna cevap üretebilmek için Temmuz ayında tüm teknik altyapılar tamamlanarak tam kapasite çalıştırılmaya başlanacak.

Ayrıca DKIST'in bir diğer amacının 1989 ve 2012 de yaşanan güneş fırtılanalarına benzer felaketlerin yaşanmaması için erken uyarı sistemi geliştirmek. Bu sayede elektrik hatlarının yanmasının önüne geçilecek.