Dünya'nın Sonu: Yapay Zeka

Dünya'nın Sonu: Yapay Zeka

Dünya'nın Sonu serimizin bir diğer bölümü olan Yapay Zeka'da teknolojinin evrimi, bize olan faydaları ve tüm bunların sonunda nasıl bir kaos bizi bekliyor açıklıyoruz.

Teknolojiden bahsetmek için ne kadar geriye gidilir bilinmez fakat bizim serimize konu olan teknolojik cihaz bilgisayarlardır. Kelime anlamı olarak bilgisayar, büyük verileri saymak, saklamak anlamında kullanılsa da onu işlevsel yapan saydığı ve sakladığı verilerden anlam çıkarmasıdır. Tabi bu anlam çıkarma işlemini bizim kodlamamız gerekmektedir.

İşte tam bu noktada söylemeliyiz ki; kodlama yapmadan bilgisayar hiçbir şey ifade etmez. En basit örneği vermek gerekirse bir toplama işlemi yaptırmak için sayıları yani verileri ona toplaması gerektiğini söylemek kodlamak gerekir.

Peki gelen veriyi toplaması gerektiğini söylemesek, o kendine gelen verilerilere anlam yüklese, ne yapması gerektiğine kendi karar verse olmaz mı ? Olur tabi. Yapay Zeka öğrenimi de tam olarak bunu yapıyor. 

Ne kadar doğru yaptığı tartışılsa da yapay zeka çağımızın en büyük icatıdır. Tüm sektörlerde kullanılabilir ve insanın eli ayağı olur. Hatta o kadar hızlı ve başarılı olur ki artık elimizi bile kaldırmaya gerek kalmadan tüm istediklerimizi yerine getirir. Cenneti tarif ediyoruz sanki değil mi ?

Tıp alanında kullanıldığını bir düşünün, çağımızın vebası kanseri tespit etme, çözümünü sunma ve hatta sana sunmadan tedavi etme. İnanılmaz. Peki kendini üretebilmeyi öğrenir ve bunun sonunda insan neslinden daha hızlı çoğalarak insana tehdit oluşturursa ne olur ? Matrix filmi gerçek olur. 

Bu kaotik senaryonun gerçekleşme ihtimali elbette var. Fakat şimdilik fişini çekerim olur biter diyebiliriz.

Yetişkin bir insan 3 haneli sayıları kalem kağıt vb. kullanmadan işlem yapmakta bile zorlanırken, bilgisayarlar 10 haneli sayıları hiç zorlanmadan yapar. Bu hızdan ve evrimsellikten yola çıkarak bilgisayarların, insanı zeka ve hız olarak geçmesi çok uzun sürmeyecektir.

Yapay Zeka, sadece matematik hesaplamaları yapıyor diye insana rakip olacağını ön göremeyiz. Fakat görme, işitme, koklama, duyma gibi insana özgü özellikleri de yerine getirmeye başladığında ne olur ? Bir saniye bilgisayarlar artık kameralardan insan tespiti yapabiliyor. Mikrofunu yardımıyla söylediğin tüm kelime ve cümleleri dil farketmeksizin yazıya dökebiliyor. Hiç bir insanın bilmediği kadar dil bilgisine sahip aralarında çeviri de yapabiliyor. Duyuyor ve görüyor. Kokladığına dair henüz bir bilgi yok. Ama bu bilgiye de sahip olması çok uzun sürmeyecektir.

Şimdiye kadar olumsuz olabilecek bir durum ile karşılaşılmadı fakat yarattığımız şeye dikkat etmezsek bizim sonumuzu en hızlı şekilde hazırlayacak olan Yapay zekadır. 

Yukarıda belitmiş olduğumuz senaryoların hiç yaşanmaması dileği ile yazımıza son verirken teknolojik gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı ve sizleri bilgilendireceğimizi hatırlatırız.