Dünya'nın Sonu: Petrol ve Türevleri

Dünya'nın Sonu: Petrol ve Türevleri

Dünya'nın Sonu serimizin ikinci bölümü olan Petrol ve Türevleri yazımızda petrol ürünlerinin kullanılmasının insanoğlunun başına ne gibi problemler açacağını ve bu problemlerin üstesinden gelmek için nasıl adımlar atmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Petrol, milyonlarca yıl önce denizlerle kaplı olan yerküre içerisindeki binlerce bitki ve hayvan artıklarının çürümesiyle yer tabanında birikmesi ve zaman içerisinde deniz sularının çekilmesiyle bu artıkların üzerinin kum ve toprakla kapanmış olması ve daha sonra ise yerin altında oluşan sıcaklık ve basıncın etkisiyle oluşan yağ benzeri kıvamlı bir maddedir.

İçten yanmalı motolarda kullanılan benzin ve mazot petrolden üretilmektedir. İçten yanmalı motorlar otomotiv sektöründe kullanılan en temel parçalardan biridir. Otomobil kullanımı 2000 yılı verilerine göre 940 milyon iken 2020 yılında 1 milyar 250 milyon seviyesine çıkması bekleniyor. Refah artıyor. Daha kısa zamanda daha çok işler başarılıyor. Fakat bu petrol ürünleri yanarken çevreye karbondioksit ve monoksit gibi zehirli gazlar yayıyor. Karbon salınımı tavan yapıyor ve dünyamız ısınıyor. Bu ısınma buzulları eritiyor ve sular yükseliyor. İklim değişiyor. Canlı ekosistemi zarar görüyor ve besin zinciri yara alıyor. Bunun sonucunda besin zincirinin en tepesinde bulunan insanoğlu gıda bulamaz ve doğal olarak yaşayamaz hale geliyor.

 

 

Küresel iklim değişikliği verilerinden bahsetmeyeceğiz fakat bu gerçeğin en temel sebebi petrol kullanımıdır. 

Bir diğer sorun da plastik atıklardan meydana geliyor. Plastikte benzin ve mazot gibi petrolden üretilen yan ürünlerdir. Doğada çözünmeleri 400 ile 1000 arasında değişir. Bu değişimde bu üretim hızı ile boy ölçüşemez. Şimdiden bu atık yığınları bizi aya ulaştırcak uzunluktadır. 

Plastiklerin denize karışması çevre felaketine yol açar ve bu felaketten deniz yaşamı büyük darbe alır. Balıklar plastiği besin olarak görür ve yer, sindirim sistemi plastiği öğütemez ve ölüm gerçekleşir. Sular kirlenir. Biz insanoğlu için belkide son doğal kalan deniz canlılarını tüketimimiz düşer ve sonunda kaçınılmaz olan bizim de başımıza gelir. 

 

 

Petrolün faydaları yadsınamaz fakat doğayı kirletmeye devam eder ve küresel ısınmaya bir çare bulamazsak çok uzak olmayan gelecekte başımıza gelecekler deniz canlılarına olan ile aynı olacaktır. 

Çok fazla olumsuzluktan bahsettik fakat dünyada plastik poşet kullanımının sınırlandırılması ve elektrikli araçlara geçiş, problemlere kayıtsız kalmadığımızı ve ileride daha büyük adımlar atacağımızın göstergesidir.