Dünya'nın Sonu: Beton Çağı

Dünya'nın Sonu: Beton Çağı

Bu yazı dizimizde betonun dünya üzerindeki yaşama olan etkilerini inceleyeceğiz ve sonumuzu nasıl getireceği hakkında gerçekleşmesi muhtemel teorik bilgiler vererek bilimsel gerçeklerden bahsedeceğiz.

İlk olarak beton nedir sorusu ile başlayalım. Beton, çimentonun kum, çakıl ve uygun oranda su ile karışımı sonucu elde edilen sert ve dayanıklı malzemeye verilen addır. Sert ve dayanıklılığı sağlayan madde bağlayıcı olarak kullanılan çimentodur. Çimento, doğal kalker taşları ve kil karışımının yüksek sıcaklıklarda ısıtıldıktan sonra öğütülmesi ile elde edilen madde olarak tanımlanır ve su ile birleştiğinde katılaşır.

Betonun yapımının ucuz olması ve bol miktarda bulunması bu dayanıklı malzemeyi dünyanın dört bir yanında kullanmayı mümkün kılmıştır. Bu kullanımın sonundaki nihai sonuç yer kabuğunu betonla kaplamak anlamına gelir. Peki bu durum gelecekte yaşanırsa neler olur ?

Toprak kurur ve yağmur sularını ememez. Yağmur suları da gidecek bir bulamazsa sel baskınları kaçınılmaz olur. Son dönemlerde yaşanan yağış sonrası suların şehirlerde birikmesi bilinçsiz beton kullanımının bir göstergesidir. 

Sadece sel mi ? Elbette hayır. Nefes almayan toprak biyolojik canlılığı örneğin böcekleri yok eder. Buda besin zincirindeki bir halkanın yok olmasına ve bunun sonucunda insanlığın gıdasız kalmasına yol açar. Biraz daha açmak gerekirse insanoğlu yemek yer, atıklarını çevreye salar ve bu atıkları böcek, bakteri vb. canlılar tüketir ve sonunda onlarda ölür ve kimyasal yapılarına ayrılır. Bu şekilde zenginleşen toprak, bitki örtüsünün çoğalmasına zemin hazırlar. Bitkilerde tekrar sofraya döner ve döngü bu şekilde devam eder. Bu döngüdeki bir halkayı yok etmek sistemin tümünün çökmesine sebep olur ve insanoğlunun yaşamını tehlikeye atar.

Bir diğer konu da depremlerdir. Bölgenin taşıyabileceğinden fazla olan ağırlık yani gökdelen vb. yapılar tektonik hareketlerin doğal yapısını değiştirir ve depremleri tetikler. Bu da insanoğlunun yaşamını tehlikeye atar.

Yazımızın sonunda beton kullanmayalım demeyeceğiz elbette. Fakat bilinçlenmek ve dengeli bir sistem kurmak yaşamak istemediğimiz muhtemel sonuçların önüne geçebilir. 

Daha iyi bir alternatif bulana kadar beton çağında yaşamaya devam edeceğiz.