Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Neden Uzaya Yatırım Yapıyor

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Neden Uzaya Yatırım Yapıyor

Dünyanın en zengin insanı ünvanını elinde bulunduran Amazon'un kurucusu Jeff Bezos uzay yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Jeff Bezos, Blue Origin isimli kendisine ait olan uzay seyahatleri için roket geliştiren şirketine yaptığı büyük yatırımları ile gündemde. Jeff Bezos'a göre "dünya kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketiyor ve sonumuzu hazırlıyoruz. Artan nüfus, gıda ekonomisinin bozulması ve iklim değişiklikleri bizi uzaya yatırım yapmaya itiyor" dedi.

Yakın gelecekte ortaya çıkacak bu sorunlar nedeni ile çözüm bulma arayışına giren Jezz Bezos, insanlığın uzaya taşınması ile birlikte üretimi zor ve maliyetli olan mikroişlemcileri, daha az zararlı ve daha düşük maliyetlerde üretilebileceğini ve doğa kirliliğine yol açan fabrikların uzaya taşınması ile insanoğlunun rahat bir nefes alabileceğini dile getirdi.

Bezos'un Blue Origin'i kurması 2000 yılına dayanıyor. Ünlü iş adamı, bu şirketi finanse edebilmek için her yıl 1 milyar dolar değerinde Amazon hissesi satıyor ve bu kaynağı Blue Origins'e ayırıyor.