Corona Virüsü Sebebiyle Çin'in Wuhan Kenti Karantina Altına Alındı

Corona Virüsü Sebebiyle Çin'in Wuhan Kenti Karantina Altına Alındı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Wuhan virüsü olarak anılmaya başlayan Koronavirüs sebebi ile dünya alarma geçti. Kent karantina altına alındı ve uçak seferleri de dahil olmak üzere tüm giriş çıkışlar kapatıldı.

Çin Ulaştırma Bakanlığı koronavirüs salgının yaşandığı Wuhan kentinde tüm toplu taşıma seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

ABD'den Tayvan'a Japonya'dan Güney Kore'ye kadar birçok ülkede görülen virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı gittikçe artıyor. Son bilgilere göre virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 17 ve virüs taşıdığı netleşen insan sayısı 440'a ulaşmış durumda.

2003 yılında ortaya çıkan SARS virüsüne yünde 80 oranından benzerlik gösteren Wuhan virüsü de ağır akut solunum yolu yetersizliği ile ölüme sebebiyet veriyor. Belirtilerinin zatüreye benzer olduğu belirtilen virüs için henüz ilaç yada aşı geliştirilmediği belirtildi.

Bu açıklamalar genel haber ajanslarından alınan bilgiler olmakla birlite başta twitter olmak üzere bir çok sosyal medya platformunda durumun medyaya yansıyandan daha kötü bir senaryoda ilerlediği gözükmekte hatta aşağıdaki videoda insanların sokaklarda bayıldığı görülmekte.

Dikkat bağlantı hassas görüntüler içermektedir.

Çin/Wuhan'da bir insan yere yığılıp kanlar içinde kaldı.

Müdahaleye gelen ekiplerin üstündeki kıyafet ve kanlar içinde kalması çok korkutucu. Virüs çok tehlikeli. pic.twitter.com/eE1QennTyp

— Ragnar (@Lothbrok29) January 23, 2020

Ayrıca bugün can almaya devam eden virüsün ortaya çıktığı şehirde 3 yıl önce çok tehlikeli olduğu öne sürülen patojen çalışmaları yapılmaya başlanmış ve bu çalışmalar Nature dergisinde yayınlanmış. Kaynağa ulaşmak isteyenler için derginin yayını aşağıdadır.

Kaynak