Batarya Teknolojileri Değişiyor. Lityum Sülfür Piller ile 5 Kat Daha Fazla Güç

Batarya Teknolojileri Değişiyor. Lityum Sülfür Piller ile 5 Kat Daha Fazla Güç

Günümüzün lityum-iyon pillerden daha fazla enerji sahip olabilen lityum-sülfür piller geliştirilmeye devam ediliyor. Geliştirilen teknolojinin eşdeğer lityum-iyon pillerin maliyetine göre % 10 ila % 20 aşağısında olacağı belirtildi.

Araştırmacılara göre, üretilen piller üst seviye bir telefonu 5 gün boyunca enerji sağlayabiliyor ve elektrikli bir aracın tek şarjla 1000 kilometreden fazla yol alabileceği belirtiliyor.

Teorik olarak, lityum sülfür bataryaların lityum iyon bataryalardan 5 kat fazla enerji depolayabildikleri biliniyordu ancak şimdiye kadar ticari kullanım için pratik değildi. Sebebi ise katodudun kararsızlığı. Her şarj döngüsünde katodun boyutu % 78 oranında aşınıyor ve tekrar şarj etmek mümkün olmuyordu. Araştırmacılar esnek bir katot kullanarak aşınmayı kontrol etmeyi başardı. 

Enerji depolama teknolojilerinde radikal değişikliklere gidilmesi küresel iklim değişikliği ile mücadelede öenmli bir yole sahip olacaktır. Ayrıca lityum sülfür pil üretme maliyeti günümüz pillerine göre daha ucuz malzemeden yapılabilindiğinin altı çiziliyor ve artık madde oranının azalacağı belirtiliyor.